Deprem Bilgilendirme Eğitimi
Deprem anında neler yapılacağı, psikolojik dayanıklılığın nasıl sağlanabileceği, hayatta kalma şansının artırılması, depremden sonra izlenecek adımlar gibi birçok başlıkta eğitim programları hazırlanıyor.

Temel Afet Eğitimi

Türkiye, birçok doğal afete maruz kalabilen ülkelerden biridir. Yangın, sel, heyelan ve deprem ilk başta akla gelen afetler arasında sayılabilir. Bu tür doğal afetlerde can kayıplarını ve yaralanmaları önlemek için yapılması gereken temel bazı uygulamalar vardır. Temel afet eğitimi, bu uygulamaları öğrenmek ve doğal afetler sırasında ve sonrasında sergilenecek doğru davranışlar konusunda bilinçlenmek için verilen eğitimlerdir. Afet risklerini azaltmak için afet gelmeden önce önlem almayı hedefleyen eğitim programlarıdır. Peki, temel afet eğitimi nedir? Afetlere karşı ne tür eğitimler verilir?

Temel Afet Eğitimi Nedir?

Afetler, insanların korkulu rüyası gibidir. Ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez ve insanların afetlere nerede, nasıl yakalanacağı belli değildir. Bu durum, afet eğitiminin önemini gözler önüne sermektedir. Son günlerde yaşanan depremler sebebiyle de afet bilinci kazanmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Temel afet eğitimi, deprem başta olmak üzere sıkça rastlanan afetlere yönelik temel eğitimleri içeren programlardır. Afetlerin öncesinde, afetler sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda toplumu bilinçlendirme faaliyetleridir. Bu eğitim, topluma afet bilinci kazandırılmasını hedeflemektedir. Afet durumunda toplumsal farkındalığa ulaşmak, afet risklerine karşı bilinçlenmek, afet risklerinin ortadan kaldırılması veya azaltılmasını sağlamak gibi hedefler de içermektedir.

Afetlerin ilk 72 saati için hazırlıklı olunması, afetlerde doğru davranışların öğrenilmesi ve bunların uygulaması gibi hedefleri de bulunmaktadır. Eğitimlerin; afetlere karşı yapılacak hazırlıklarda toplumsal güç birliği oluşturulması, afet risklerinin toplumsal güç birliği ile azaltılması gibi sağlık, ekonomi ve sosyal açıdan birçok faydası bulunmaktadır.

Temel Afet Eğitimine Kimler Katılabilir?

Temel afet eğitimi, her bireyin sahip olması gereken bilgileri içeren eğitim programlarıdır. Afetler için temel eğitimler, topluma afet bilinci kazandırılmasında rol alacak kişiler başta olmak üzere talep eden herkesin alabileceği eğitimlerdir. Afet eğitimlerinin süresi, eğitim içeriğine ve katılımcılara göre değişebilmektedir. 

EĞLENİRKEN ÖĞRENMEK

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.