Periyodik Muayeneler
Periyodik muayene ve periyodik kontrollerinin yaptırılması, işletmelerde kullanılan her türlü kaldırma iletme ekipmanları ile basınçlı kapların işçi sağlığı ve güvenliğine uygun bir şekilde çalışmasını sağlamak için zorunludur.

Periyodik Muayene Nedir?

Günümüzde teknoloji her sektörde hayatımızı kolaylaştırıyor. Teknoloji ile makine, aksam ve ekipmanları iş hayatımızda sıkça kullanmaktayız. Bu teknolojilerin güvenli çalışması insan hayatı açısından çok önemlidir. Kazaların olmaması için düzgün ve güvenli çalışmaları gerekir. Güvenli çalışmaları için Kanun ve standartlarla da gerekli tedbirlerin alınması zorunluluk haline getirilmiştir. İş ortamında kullanılan teknolojilerin sebep olacağı kaza risklerini en aza indirmek için iş güvenliğine uygun periyodik muayenelerin yapılması zorunluluktur. 

İş ekipmanlarının, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve ilgili standartlar göz önünde bulundurularak düzenli aralıklarda kontrollerinin yapılması işlemleri Periyodik Muayene olarak tanımlanmaktadır. İş ekipmanlarından kaynaklı kaza risklerini en az seviyelere indirmek için periyodik muayenenin düzenli aralıklarla yapılması işletmelere hem maddi hem manevi hem de hukuksal olarak bir avantajdır. İş güvenliğine uygun periyodik kontrolün düzenli olarak yaptırılması işletmelerin maddi, manevi ve hukuksal olarak zarar görmesinin önüne geçmektedir. 

İş Ekipmanlarında elektrik tesisatları, kaldırma ekipmanları, basınçlı kaplar, bazen çalışma koşullarına bazen kullanım koşullarına bazen de kullanım süresine bağlı olarak zaman içerisinde bozulmaya başlayabilmektedir. Bu ekipmanlar bozulmaya başladığı zaman gerekli tedbirler alınmazsa beklenmeyen zamanlarda işlerin aksamasına sebep olabilir. İstenmeyen kazalar yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca bozulmaya başlaması teknolojik cihazların kullanım ömrünü etkilemektedir. Bu yüzden belli aralıklarla cihazların bakımlarının yapılması gerekmektedir. bakımları yapılırken emniyetli çalışıp çalışmadığı da değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme de periyodik muayene ve kontrolü ile sağlanabilir. 

Periyodik muayene ile ekipmanların emniyetli bir şekilde çalışıp çalışmadığının değerlendirilmesi hem insan sağlığı açısından hem de cihazların güvenli kullanılması açısından çok önemlidir. Ayrıca cihazların daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlatarak işletmelere ekonomik kazanç sağlar. Cihazların yenilenmesini geciktirir. İş teslimatlarında cihazlar ve tesisatlar kaynaklı aksamaların da önüne geçilir.  

 

EĞLENİRKEN ÖĞRENMEK

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.